Gobelin je bil nekoč ročno tkano delo s figurativnimi upodobitvami motivov iz vsakdanjega življenja. Danes gobelinu nekateri pripisujejo naravo ženske umetnosti, kar je najbrž sled trdovratnega predsodka, po katerem je moškemu v naravi, da sega po pijači in tobaku, ženska pa ima pač svoje ročno delo. A podatki razodevajo, da sta med izdelovalci sodobnih gobelinov spola domala enako zastopana.
Knjižno delo Gobelini: poskus tkanja onkraj Norme je zbirka pripovedi, ki so v obliki podlistka izhajale v Pravni praksi med letoma 2010 in 2014. Čeprav jim je zavetje dajala revija za pravna vprašanja, zapisi te bregove neredko prestopajo. Razlog za to je na dlani. O tem, ali se bo posameznikovo življenje izpolnilo ali spodletelo – za to namreč konec koncev gre – ne odločajo le pravne dileme, temveč tudi vrsta drugih dejavnikov, ki jih vesten kronist ne sme in ne more prezreti.
Gobelini nadaljujejo tradicijo Zvestobe Normi in drugih zgodb (2010), hkrati pa jo nadgrajujejo zaradi spoznanja, da je tisto, kar daje življenju poseben mik, spoj glasbe in besede. Zato je knjigi priložena zgoščenka, na kateri so nekatera še neobjavljena besedila, opremljena z glasbenimi aranžmaji.
Članek v Dnevniku, 21. 6. 2014
Članek v Odvetniku, poletje 2014
Matjaž Ambrož je profesor kazenskega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani in raziskovalec na Inštitutu za kriminologijo. Dejaven je na področjih materialnega kazenskega prava, mednarodnega kazenskega prava in izvrševanja kazenskih sankcij. Je avtor monografij Kaznivo dejanje in njegove vrednostne prvine (2007) in Storilstvo in udeležba v kazenskem pravu (2014) ter zbirk kratih esejev Zvestoba Normi in druge zgodbe (2010) in Gobelini: poskus tkanja onkraj Norme (2014).
Tivolska cesta 50
1000 Ljubljana
DŠ: SI27683893
E-mail: prodaja@gvzalozba.si
Telefon: 01 30 91 820
Fax: 01 30 91 815